O nas

Wydział Integracji i Rynku Pracy Urzędu Miasta Nowego Sącza sprawuje nadzór nad Sądeckim Urzędem Pracy, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej,
Środowiskowym Domem Samopomocy, miejskimi Domami Pomocy Społecznej,
a także urzędnikami realizującymi zadania z obszaru PFRON.
Wśród kompetencji wydziału znajduje się m.in. współpraca z organizacjami pozarządowymi
i innymi podmiotami, działającymi w obszarze polityki społecznej
na rzecz mieszkańców Miasta Nowego Sącza.

Menu strony

Obszary działania

- Lokalny Rynek Pracy
- Polityka Społeczna
- Wspierania organizacji NGO
- Instytucje Rynku Pracy
- Instytucje Pomocy Społecznej
- Powiatowa Rada Rynku Pracy
- Partnerstwo na rzecz Rynku Pracy
- Kampanie społeczneValid XHTML 1.0 Strict

Aktualności:


Język migowy w ZUS


22 kwietnia 2016 r.


ZUS MIGA DO KLIENTÓW

Osoby niedosłyszące mają trudności w załatwieniu wielu spraw – o tym nie trzeba nikogo przekonywać. Zakład Ubezpieczeń Społecznych postanowił temu zaradzić i szkoli wybranych pracowników w języku migowym.

Szkolenie objęło także oddział w Nowym Sączu. Pani Beata Opoka, specjalistka Wydziału Obsługi Klientów i Korespondencji nauczyła się podstaw języka migowego, mimo że wcześniej nigdy nie miała z nim do czynienia. - Byłam po prostu ciekawa i kiedy pojawiła się taka możliwość, sama chciałam spróbować własnych sił i poznać coś nowego – tłumaczy pani Beata. Na pierwsze szkolenie pojechała 3 lata temu. Dziś sama jest w stanie poprowadzić rozmowę z klientem niedosłyszącym, co widać na zdjęciu.

Poza panią Beatą w nowosądeckim oddziale ZUS w języku migowym potrafią porozumieć się jeszcze dwie koleżanki. Kurs języka migowego przeszły też osoby zatrudnione w inspektoratach sądeckiego ZUS-u. -

W całym regionie pracuje łącznie jedenastu pracowników przeszkolonych w miganiu – informuje Anna Mieczkowska, rzecznik prasowy Oddziału ZUS w Nowym Sączu.

Żywy człowiek jest najlepszym rozwiązaniem w kontaktach z osobami niedosłyszącymi, ale ZUS przewidział także sytuację, kiedy przeszkolonych w miganiu pracowników po prostu nie ma albo klient nie może z ich pośrednictwa skorzystać. - W największych placówkach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w kraju – w tym również w Nowym Sączu – można już korzystać z usługi wideotłumaczenia rozmów na język migowy. Wyznaczone stanowisko w nowosądeckiej Sali Obsługi Klientów dysponuje kamerą i komputerowym programem do wideokonferencji – wyjaśnia Anna Mieczkowska.

Jeżeli zaistnieje potrzeba pomocy osobie niedosłyszącej, pracownik sali łączy się z Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS i wideokonferencja prowadzona jest za pośrednictwem łączy internetowych. Osoby niesłyszące, które zechcą skorzystać z wideotłumaczenia, na biletomacie w jednostce ZUS powinny wybrać ikonkę ucha. - Usługa wideotłumaczenia rozmów w Salach Obsługi Klientów działa już w siedzibach 43 oddziałów ZUS w Polsce – podkreśla Anna Mieczkowska.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podkreśla, że w swoich siedzibach sukcesywnie ułatwia osobom niepełnosprawnym korzystanie ze swoich usług. Likwidowane są bariery architektoniczne, instalowane windy i pochylnie, do potrzeb niepełnosprawnych dostosowane są także urzędomaty w 153 placówkach ZUS. Dodajmy, że sądecki oddział ZUS przygotowuje szereg wydarzeń adresowanych między innymi do przedsiębiorców. Udział w nich biorą także instytucje samorządowe miasta Nowego Sącza, w tym Sądecki Urząd Pracy.