O nas

Wydział Integracji i Rynku Pracy Urzędu Miasta Nowego Sącza sprawuje nadzór nad Sądeckim Urzędem Pracy, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej,
Środowiskowym Domem Samopomocy, miejskimi Domami Pomocy Społecznej,
a także urzędnikami realizującymi zadania z obszaru PFRON.
Wśród kompetencji wydziału znajduje się m.in. współpraca z organizacjami pozarządowymi
i innymi podmiotami, działającymi w obszarze polityki społecznej
na rzecz mieszkańców Miasta Nowego Sącza.

Menu strony

Obszary działania

- Lokalny Rynek Pracy
- Polityka Społeczna
- Wspierania organizacji NGO
- Instytucje Rynku Pracy
- Instytucje Pomocy Społecznej
- Powiatowa Rada Rynku Pracy
- Partnerstwo na rzecz Rynku Pracy
- Kampanie społeczneValid XHTML 1.0 Strict

Aktualności:


Finał konkursu integracyjnego

16 czerwca 2016 r.


VIII edycja konkursu "Nowy Sącz - moje miasto, moja miłość" rozstrzygnięta. Wydarzenie, które honorowym patronatem objął Prezydent Miasta Nowego Sącza Ryszard Nowak, zorganizowane zostało przez Zespół Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych nr 2 im. Orląt Lwowskich w Nowym Sączu.

- Wokół talentów, którym obdarzane są jednostki, gromadzą się inni, żeby te talenty mogły być rozwijane. Są nauczyciele, rodzice, jesteśmy my, czyli samorządowcy - powiedział Zastępca Prezydenta Miasta Wojciech Piech witając uczestników. - Musimy dbać o rozwój naszych perełek. Formuła konkursu jest znakomita do rozwijania talentów, które jeszcze drzemią, ale już powoli zaczynają się rozwijać. Widać, że tych talentów jest bardzo dużo, bo ich ekspresja ujawnia się na różnych polach - podkreślił Wojciech Piech.

Zastępca Prezydenta podziękował i pogratulował organizatorom ogromnego zainteresowania konkursem. - Ocenianych było ponad pół tysiąca prac. Jestem mile zaskoczony tym wynikiem. W tego rodzaju konkursach wszyscy są zwycięzcami - zaznaczył Zastępca Prezydenta i dodał: - To wszyscy ci, którzy mieli odwagę pokazać nie tylko swój talent, ale i wrażliwość.

O tym, że nowosądecki samorząd potraktował ten konkurs bardzo poważnie, świadczy grono dyrektorów wydziałów Urzędu Miasta, którzy zjawili się na rozdaniu nagród. W uroczystości wzięli udział dyrektorzy wydziałów: Integracji i Rynku Pracy - Leszek Langer, Edukacji - Józef Klimek, Architektury i Budownictwa - Mirosław Trzupek, Ochrony Środowiska - Marta Wieciech-Kumięga, Gospodarki Komunalnej - Dorota Goławska oraz Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności - Marek Nieć. Wszyscy wzięli udział we wręczaniu nagród.

Dusza, serce, miłość

Na konkurs wpłynęło 517 prac z 27 szkół i placówek oświatowych z Nowego Sącza. Uczestnicy, podzieleni na 4 grupy wiekowe, startowali w 4 kategoriach prac - plastycznych, literackich, fotograficznych i multimedialnych. Największym zainteresowaniem cieszyła się kategoria prac plastycznych, w której zgłoszono 221 prac. - Wszystkie prace coś w sobie mają, wszystkie przekazują miłość do Nowego Sącza - mówi Ewa Młynarczyk z Zespołu Szkół nr 2, współkoordynator konkursu. - Jury wytypowało te najlepsze, ale ja myślę, że w każdej pracy coś jest: dusza, serce, miłość.

Celem konkursu było pokazanie pięknych i historycznie ważnych miejsc w naszym mieście oraz kształtowanie pozytywnego wizerunku Nowego Sącza. - Przede wszystkim chodzi o wyrabianie u młodych ludzi, począwszy od maluszków z przedszkola przez szkoły podstawowe i średnie poczucia bliskości i związania z naszym pięknym miastem - podkreśla pomysłodawca konkursu Janusz Chruślicki, dyrektor Zespołu Szkół nr 2. - Żeby się tu edukowali, a jeśli wyjeżdżają - wracali, zakładali rodziny, żeby sławili piękno tego miasta, dbali o nie, o ochronę środowiska i zabytki. Żeby to miasto po prostu kochali - kończy dyrektor Chruślicki.

Historie niezmyślone

Tematyka prac była bardzo różnorodna i czasami niezwykła. - Najłatwiej było opisać rynek, bo jest tam wiele ciekawych miejsc - mówi jeden z uczestników Mateusz Kaleta. Inną drogą poszła Kinga Reszkiewicz, która opisała historię rodzinną z czasów II wojny światowej. - Napisałam o tym, jak babcia uratowała mojego dziadka przed łapanką - opowiada Kinga. - Babcia miała sklep niedaleko rynku i podczas łapanki wciągnęła do niego dziadka. I tak się poznali.

We wszystkich kategoriach wyłoniono po trzy pierwsze miejsca oraz łącznie 27 wyróżnień. Nagrodzone prace zostały opublikowane w albumie pokonkursowym, który sfinansował Urząd Miasta. - Najcenniejsze jest to, że każdy laureat dostaje taki album do ręki - zaznacza Janusz Chruślicki. - I może powiedzieć: mam własną rzecz, którą za coś dostałem, jako wyróżnienie. To jest dla nich najważniejsze.

- Pokazujcie ten album wszystkim: dziadkom, babciom, wujkom i koniecznie swoim rodzicom - powiedział dyrektor Wydziału Edukacji Józef Klimek.

Dyrektor Wydziału Integracji i Rynku Pracy Leszek Langer podkreślił jeszcze jeden, ważny efekt konkursu. - Jest to aspekt łączenia integracji z lokalnym patriotyzmem. Mamy tu przecież wśród nagrodzonych zarówno dzieci zdrowe, jak i niepełnosprawne - zaznacza dyrektor Langer.

Janusz Chruślicki jest swego rodzaju pionierem. - Jako pierwszy w Nowym Sączu założył klasę integracyjną w swojej szkole i także jako pierwszy zaczął łączyć w konkursie wymiar lokalnego patriotyzmu z integracją, później inni poszli w jego ślady - podkreśla Leszek Langer i dodaje: - Najważniejsze są dzieci, najważniejsze jest to, że podczas tych konkursów promujemy nasze miasto i zapominamy o różnicach, które nas dzielą.

Wyniki konkursu są dostępne tutaj:   Wyniki konkursu
Leszek Langer

Leszek Langer