O nas

Wydział Integracji i Rynku Pracy Urzędu Miasta Nowego Sącza sprawuje nadzór nad Sądeckim Urzędem Pracy, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej,
Środowiskowym Domem Samopomocy, miejskimi Domami Pomocy Społecznej,
a także urzędnikami realizującymi zadania z obszaru PFRON.
Wśród kompetencji wydziału znajduje się m.in. współpraca z organizacjami pozarządowymi
i innymi podmiotami, działającymi w obszarze polityki społecznej
na rzecz mieszkańców Miasta Nowego Sącza.

Menu strony

Obszary działania

- Lokalny Rynek Pracy
- Polityka Społeczna
- Wspierania organizacji NGO
- Instytucje Rynku Pracy
- Instytucje Pomocy Społecznej
- Powiatowa Rada Rynku Pracy
- Partnerstwo na rzecz Rynku Pracy
- Kampanie społeczneValid XHTML 1.0 Strict

Aktualności:


Bezpłatnie badali słuch

20 maja 2016 r.


W dniach 19 i 20 maja 2016 roku na płycie nowosądeckiego Rynku odbywały się bezpłatne badania słuchu dla Sądeczan i wszystkich chętnych, którzy w tych dniach odwiedzili miasto. W specjalnym samochodzie - mobilnym gabinecie, specjaliści przy pomocy nowoczesnych urządzeń realizowali badania przesiewowe i profilaktyczne. W sumie, w ciągu dwóch dni z bezpłatnych badań skorzystało niemal trzysta osób. Akcja odbywała się pod patronatem Prezydenta Miasta Nowego Sącza - Ryszarda Nowaka. Partnerem i realizatorem akcji była firma Amplifon - Oddział Nowy Sącz.

Jadwiga Malina Gorczyca - kierownik oddziału przypomina, że badania słuchu powinno wykonywać się regularnie. W skrajnych przypadkach mogą nawet uratować życie, jak to było w przypadku jednego mężczyzny, którego po darmowych badaniach przeprowadzonych przez nowosądecki Amplifon skierowano na dalsze specjalistyczne badania, a te z kolei ujawniły u pacjenta chorobę nowotworową narządu słuchu. Akcja w Nowym Sączu realizowana jest cyklicznie od kilku lat. Co ciekawe, w tym roku przebadało się szczególnie dużo osób młodych.

Ze statystyk opublikowanych przez specjalistów wynika, że niedosłuch - czyli zaburzenie związane z narządem słuchu dotyczy już nawet noworodków - do 3 procent populacji i zwiększa się z wiekiem. W przypadku osób od 18 do 44 roku życia - problem dotyka 5 procent populacji, od 45 do 65 lat - 14 procent, a od 65 do 74 - 23 procent. Ludzi powyżej 75 lat niedosłuch dotyczy w 35 procentach przypadków. Niedosłuch i szumy uszne zostały w ostatnich latach zakwalifikowane jako choroba cywilizacyjna o charakterze globalnym.